Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
x

Idea akcji

Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA: 

Przez cały rok 2015 w różnych częściach Polski pozbieram co najmniej 365 reklamówek śmieci.

Akcja to nie tylko konkretny efekt ekologiczny – zebranie śmieci z miejsc przyrodniczych, w których najbardziej denerwują. Bo czy ktoś lubi spędzać wakacje  na śmietniku lub spacerować po zaśmieconym lesie?

Zachęcamy do udziału w akcji. Każdy może zebrać choć jedną reklamówkę śmieci i wpisać ją do licznika na www.365reklamoweksmieci.pl. Przy okazji można namówić do podobnych działań innych wręczając / przesyłając tę ULOTKĘ czy BANNER.

Będziemy także relacjonowac i informować o recyklingu, segregacji odpadów opakowaniowych oraz ekologicznych postawach na miarę każdego KONSUMENTA, którym jest każdy z nas.  Wierzymy, że znajdą się PRZYJACIELE Z BLISKA I Z DALEKA, którzy też zaangażują się w to symboliczne zbieranie śmieci i w edukację. Po co, skoro wiadomo, że nie posprzątamy wszystkich odpadów? Po to, żeby mówić więcej i szerzej o tym, jak wiele jest sposobów, aby w każdym domu, szkole, przedszkolu, biurze, bibliotece i wielu, wielu innych miejscach powstawało mniej śmieci niż dotychczas.

Pierwsze dwie reklamówki  - z symbolicznych 365 - Wojtek zebrał na szlaku górskim na Magurkę Wilkowicką w Beskidzie Małym. 

Tytułowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Także znamienne jest to, iż nasza jednorazówka - reklamówka  swoją nazwę zawdzięcza reklamie. Czyż w naszych wyborach konsumenckich właśnie reklama, promocja, marketing nie skłaniają nas do postaw i wyborów budujących coraz większą górę, śmieci.

O tym wszystkim chcemy rozmawiać z Wami zbierając śmieci … przez cały rok. 

RAZEM TWORZYMY EKOLOGICZNĄ DRUŻYNĘ NARODOWĄ!

 

***

W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci. W Niemczech, Holandii czy Szwecji - tylko 1%. Czas na zmiany. Polacy też potrafią zmienić swoje nawyki i dostrzec, że im mniej opakowania na produkcie tym lepiej! Jak się tym zainteresować? Choć raz przyjrzeć się śmeciom krytycznym okiem.  Są niepotrzebne? Więc dlaczego JEST ICH TAK DUŻO?!

Rocznie po przeciętnym Europejczyku pozostaje ok. 502 kilogramów śmieci. Tylko 38 proc. z nich trafia na wysypisko. Reszta jest spalana, poddawana recyklingowi lub kompostowana. W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci, a każdy z nas rocznie "produkuje" ok. 315 kilogramów różnych odpadów.

Recykling, czyli procesy, w których odpady przetwarzane są na nowe produkty to jeden z najlepszych sposobów gospodarki odpadami, ponieważ pozwala używać tych samych materiałów wielokrotnie. Ale recykling wymaga zmiany nawyków - wymaga odpowiedzialnej segregacji odpadów. Bardzo często, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i miejscach publicznych segregacja dotyczy zużytych opakowań. Dzięki temu naprawdę oszczędzamy zasoby przyrody i energię, a przede wszystkim zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.